Czym jest styl skandynawski?

Zdobywający w Polsce w ostatnich latach całe rzeszy fanów styl skandynawski, jak wywnioskować można po nazwie, swoje korzenia ma na surowym i zimnym półwyspie skandynawskim. Niezwykle długie zimy, a co za tym idzie brak słońca, spowodowały, że ludność w Skandynawii zaczęła szukać rozwiązań pozwalających na poprawę nastroju. Głównym popularyzatorem stylu skandynawskiego był Carl Larsson, który na swoich obrazach przedstawiał pomieszczenia swojego domu, które cechowała jasna kolorystyka. Mieszkańcom Szwecji, oraz później całej Skandynawii, przedstawiony styl bardzo przypadł do gustu.

Kluczowe okazało się zapewnianie odpowiedniej jasności w pomieszczeniach. Ludność skandynawska w swoich oknach zaprzestała zawieszania firan. W poszczególnych pokojach domu zaczęto stosować nieskomplikowane lampy oraz świece. Na sufitach zaczęły dominować lampy skandynawskie wykonane z metalu oraz szkła. Podobnie było na ścianach czy biurkach – królować zaczęła surowość oraz niezwykła prostota formy. Za przykładem szwedzkiego malarza zaczęto stosować jasne barwy – oprócz białego całą gamę pastelowych odcieni. Aby pomieszczenie nie było zbyt monotonne i w celu stworzenia przyjemnego dla oka kontrastu, w domach zaczęto umieszczać niewielkie dodatki o bardzo intensywnym kolorze. Od wszelkiego rodzaju pościeli aż po pojedyncze naczynia lub nawet akcesoria służące do sprzątania.

Skandynawia słynie z ogromnej ilości naturalnych bogactw. Bodaj najważniejszym z nich od zawsze było drewno – kiedyś opierała się na nim cała architektura, rzemiosło oraz rękodzieło. Prostota cechująca styl skandynawski dotyczy także materiału, z którego wykonane są meble czy podłoga. Dlatego tworzy się je z możliwe jak najmniej obrobionego, surowego, naturalnego drewna. Dotyczy to każdego, nawet najmniejszego, drobiazgu takiego jak na przykład wieszak. Oprócz drewna w stylu skandynawskim niezwykle popularne i jakże cenione są inne naturalnego materiały. Wśród nich prym wiodą wszelkiego rodzaju kamienie, wełna, wiklina czy bawełna.

Styl skandynawski to niezwykła prostota oraz życie w zgodzie z naturą. Każde źródło światła, lecz przede wszystkim to naturalne, powinno zostać wykorzystane w każdy możliwy sposób. Proste rozwiązania oraz mocne przełamania dokonywane za pomocą drobnych przedmiotów codziennego użytku także stanowią o sile tego stylu.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: